top of page

Aktualności wrzesień 2023

Ograniczenie refinansowania kredytów hipotecznych z okresowo stałą stopą procentową

Z końcem lipca br. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) opublikował stanowisko, że niedopuszczalne jest zastępowanie umowy o kredyt z oprocentowaniem stałym na umowę o kredyt z oprocentowaniem zmiennym. Oznacza to, że jeśli będziemy chcieli przenieść kredyt ze stałą stopą do innego banku, to tylko na ofertę z oprocentowaniem stałym.

Banki zaczęły respektować e-dowód

Od 1 września dokumentem potwierdzającym tożsamość klienta może być dowód elektroniczny założony w aplikacji mObywatel. Do tej pory dowód osobisty przyjmowany był tylko w formie tradycyjnej.


Świadczenie 500+ w kolejnym banku

Pekao SA zaczęło uwzględniać świadczenie 500+ przy badaniu zdolności kredytowej. Dodatkowy dochod na dziecko przyjmowany jest już w kilku bankach, co pozwala na uzyskanie wyższej kwoty kredytu. Żeby dochód był przyjęty, do wniosku o kredyt dołącza się potwierdzenie wpływu świadczenia na konto.Kredyt z dopłatami w mBanku

We wrześnie mBank planuje dołączyć do programu Bezpieczny kredyt 2%. Nie znamy jeszcze oferty ani dokładnej daty startu. Wiadomo natomiast, że nie będzie dostępne finansowanie do 100% wartości inwestycji, wymagany ma być wkład własny na poziomie minimum 20 %.


01 stycznia 2024 wchodzi zmiana w ustawie o PCC dla kupujących mieszkania deweloperskie

Przy zakupie co najmniej 6 lokali mieszkalnych (lub udziałów w nich), będących odrębnymi nieruchomościami, zlokalizowanych w jednym budynku lub kilku budynkach posadowionych na jednej działce, gdzie sprzedaż podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, stosowany będzie podwyższony wymiar podatku PCC i wyniesie 6%.

Dotyczy to też sytuacji, gdy nabywca posiada już co najmniej 5 takich lokali i kupuje szósty lub następny w danej inwestycji. Podwyższona stawka znajdzie zastosowanie również, jeśli przed nabyciem szóstego lokalu zdążyliśmy odsprzedać wcześniej nabyte lokale.

11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page