Pożyczka hipoteczna
Produkty finansowe pozwalają realizować marzenia o własnym domu, nowym aucie, zakupie działki, remoncie mieszkania, dalekiej podróży, edukacji dziecka. W zależności od tego jaki cel chcemy osiągnąć, musimy zdecydować – kredyt czy pożyczka. Warto mieć podstawową wiedzę na temat wspomnianych rozwiązań, by podejmować świadome decyzje finansowe
Czym jest pożyczka hipoteczna?
Jest to forma finansowania zabezpieczona hipoteką na posiadanej nieruchomości. To oznacza, że pożyczkodawca ma prawo zająć nieruchomość w przypadku niewywiązania się kredytobiorcy ze spłaty zobowiązania. Jest to opcja dostępna dla osób prywatnych oraz przedsiębiorstw, poszukujących środków na konkretne cele.
Kiedy warto skorzystać z pożyczki hipotecznej?
Pożyczki są doskonałym rozwiązaniem, jeśli chcemy przeznaczyć środki na dowolny cel, niekoniecznie związany z nieruchomością. Celem może być spłata zobowiązań, nowy samochód, edukacja dziecka, ale też zakup domku letniskowego, działki rekreacyjnej czy miejsca postojowego. Są elastyczne i dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Różnice między pożyczką hipoteczną a kredytem hipotecznym
Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny – zastanawiasz się, czym się różnią? Obie nazwy są często używane zamiennie, choć istnieje pewna subtelna różnica. Pożyczka wymaga byśmy posiadali już nieruchomość, która będzie zabezpieczeniem dla banku, natomiast uzyskane środki możemy wydatkować dowolnie. Z kolei kredyt wymaga by inwestycja była związana z nieruchomością, to jest z zakupem, budową, rozbudową domu, kupnem mieszkania lub działki budowlanej.
Oprocentowanie pożyczki hipotecznej
Oprocentowanie pożyczki może być stałe lub zmienne – stałe oznacza, że rata pozostaje niezmienna przez określony czas, natomiast zmienne zależy od wahań rynkowych. Ostateczna wysokość oprocentowania zależy od kilku czynników, takich jak marża banku, stopy procentowe ustalane przez bank centralny oraz wartość zabezpieczenia. Oprocentowanie pożyczki hipotecznej jest zazwyczaj wyższe niż oprocentowanie kredytu mieszkaniowego, wyższe niż gotówkowego.
Najważniejsze cechy pożyczki hipotecznej
-
środki mogą być przeznaczone na dowolny cel,
-
zabezpieczeniem pożyczki jest hipoteka na posiadanej nieruchomości,
-
akceptowane jest również zabezpieczenie na nieruchomości osoby trzeciej,
-
do uzyskania są środki w wysokości do 80% wartości nieruchomości,
-
spłatę można rozłożyć maksymalnie na 30 lat.