top of page

Konsolidacja kredytów

Zaktualizowano: 11 mar 2023

Raporty BIK wskazują na to, że Polacy chętnie korzystają z wszelkiego rodzaju kredytów i pożyczek. W tym sporo jest osób, które mają więcej niż jedno zobowiązanie. Czasami łączna kwota do comiesięcznej spłaty staje się zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu. W takich okolicznościach dobrym wyjściem może okazać się konsolidacja.


Na czym polega kredyt konsolidacyjny?

Założenie jest bardzo proste – wierzyciel reguluje wszystkie istniejące zobowiązania, umożliwiając ich faktyczne scalenie i spłatę w formie jednej raty. Często wiąże się to z obniżeniem miesięcznych wydatków. Dodatkową korzyścią jest zmniejszenie ilości formalności oraz jednolite oprocentowanie.

Najczęściej zobowiązania łączy się w formie kredytu gotówkowego. Jednak dostępne są też opcje konsolidacji hipotecznej – z zabezpieczeniem na nieruchomości. Co może być dobrym pomysłem przy wyższych kwotach lub jeśli chcemy rozłożyć spłatę na dłuższy okres czy uzyskać niższe oprocentowanie.

Komu dedykowane są kredyty konsolidacyjne?

Ten produkt skierowany jest głównie do osób, które mają kilka lub kilkanaście zobowiązań. Różne terminy spłaty, nakładające się na siebie raty, zróżnicowane kwoty, obsługa rachunków w kilku bankach bywają kłopotliwe. Nadmiar obciążeń może przyczynić się też do zachwiania płynności finansowej. W takich okolicznościach kredyt konsolidacyjny to pomysł, który warto rozważyć. Po pierwsze, połączenie kilku rat w jedną najpewniej odciąży domowy budżet. Po drugie, wyższa kwota w jednym banku bardzo często pozwala uzyskać korzystniejsze warunki finansowania. Jest jeszcze jedna korzyść – przy refinansowaniu można ubiegać się o częściowy zwrot wcześniej zapłaconej prowizji i składek na ubezpieczenie.

Łączyć można między innymi: pożyczki gotówkowe, zobowiązania ratalne, limity w kartach kredytowych, linie odnawialne w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym.


Jak wybrać najlepszy kredyt konsolidacyjny dla siebie?

Oferty bankowe różnią się od siebie limitem dostępnej kwoty, maksymalnym okresem spłaty, ilością zobowiązań, które można połączyć, limitem dodatkowych środków, o które możne się ubiegać. Przyjmowane są różne rodzaje dochodów, każda instytucja ma też swoje zasady określania zdolności kredytowej i odmienne wymagania wobec klienta. Dobrym sposobem jest określenie własnych preferencji, ustalenie jakie mamy możliwości, porównanie warunków z kilku miejsc i złożenie 2-3 wniosków. Po to by uzyskać odpowiedzi i wybrać optymalne rozwiązanie.82 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page