top of page

WIRON zastąpi WIBOR i WIBID.

Zaktualizowano: 15 lis 2022

WIRON został wskazany jako następca wskaźników WIBOR i WIBID.


Nowy wskaźnik będzie wprowadzany stopniowo. Według harmonogramu opublikowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego, proces wdrażania WIRONu rozciągnie się do 2025 roku.


Od grudnia 2022 roku uczestnicy rynku będą mogli stosować indeks WIRON w nowych instrumentach finansowych.


W 2023 roku banki będą mogły wprowadzać do oferty kredyty stosujące WIRON, równolegle z dotychczas oferowanymi kredytami opartymi na wskaźniku WIBOR. Zakłada się, że będą to nowe produkty kredytowe, w tym produkty dla przedsiębiorców (spółek kapitałowych).


Od 2024 roku oferta banków ma rozszerzyć się o nowe produkty stosujące WIRON. Skierowane przede wszystkim dla konsumentów oraz jednoosobowych działalności gospodarczych i spółek cywilnych. W 2024 roku mają być dostępne kredyty mieszkaniowe oprocentowanewe na podstawie indeksu WIRON.


W 2025 roku zakłada się gotowość do zaprzestania kalkulacji i publikacji stawek referencyjnych WIBID i WIBOR.


WIRON (Warsaw Index Rate Overnight) to wskaźnik referencyjny typu RFR

(wskaźnik referencyjny wolny od ryzyka, Risk-Free Rate). Mierzy oprocentowanie depozytów na termin overnight zakładanych przez banki, firmy finansowe i duże przedsiębiorstwa niefinansowe. Depozyty overnight mają największą płynność, oddają bieżący koszt pieniądza, bez narzutu ryzyka czy oczekiwań wobec stóp procentowych.
11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page