top of page

Kredyt mieszkaniowy przy działalności gospodarczej

Wielu klientów zastanawia się jakie mają szanse na kredyt mieszkaniowy, jeżeli prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Najczęściej obawy mają osoby rozliczające się z urzędem skarbowym w formie ryczałtu. Swego czasu ryczałt nie był korzystnie traktowany. Jednak nie ma powodów do obaw. Banki akceptują ten rodzaj dochodu, ale trzeba spełniać kilka wymogów.


Po pierwsze, działalność musi być prowadzona od co najmniej 12 lub 24 miesięcy, w zależności od banku i kwoty, o którą się staramy. Wyjątkiem jest działanie w formie B2B. Jeśli kontynuujemy to, co robiliśmy na etacie i mamy zawarty kontrakt z poprzednim pracodawcą lub inną firmą z tej samej branży, dochód może być przyjęty już po 3 lub 6 miesiącach.


Dokumenty finansowe, które powinniśmy przygotować to rozliczony PIT za ubiegły rok, podsumowanie KPiR lub ewidencji przychodów za poprzedni rok i bieżące wyniki, podsumowane do ostatniego zamkniętego miesiąca. Czasem może być potrzebny PIT za okres poprzedzający ostatni rozliczony rok, szczegółowe zestawienie pozycji przychodów i kosztów z ostatniego miesiąca, a od pracujących w systemie B2B - kopia aktualnego kontraktu, ostatnie faktury przychodowe, świadectwo pracy od poprzedniego pracodawcy. Przed uruchomieniem kredytu z reguły należy okazać się zaświadczeniami o braku zaległości wobec ZUS i US.


Wyniki finansowe nie mogą wskazywać straty (kosztów wyższych niż przychód).

Miesięczny dochód netto, czyli wynik po odliczeniu kosztów prowadzonej działalności, płatności wobec ZUS i z tytułu podatku dochodowego, musi wystarczyć na koszty utrzymania, bieżące zobowiązania i nową ratę kredytu.


Zobowiązania firmowe również pomniejszają zdolność kredytową. Raty kapitałowe kredytów obrotowych i inwestycyjnych odliczane są od dochodu do dyspozycji. Kredyt odnawialny w rachunku firmowym liczony jest jako obciążenie w całej przyznanej wysokości, nawet jeśli jest tylko częściowo wykorzystany. Wyjątkiem jest leasing, który z reguły jest już zawarty w kosztach.


Zdarza się, że jest trudniej o kredyt mieszkaniowy przy działalności gospodarczej. To źródło dochodu jest oceniane jako mniej stabilne i generujące większe ryzyko, niż na przykład umowa o pracę. Najczęściej poprzeczka jest wyżej zawieszona przy tzw. scoringu, czyli wstępnej ocenie punktowej. Dużo zależy też od branży w jakiej działa przedsiębiorca, historii kredytowej, rodzaju inwestycji, wysokości wkładu własnego, tego czy wnioskujemy sami czy z drugą osobą uzyskującą dochód.


Dlatego przedsiębiorco, nie przekreślaj z góry swojej szansy na kredyt mieszkaniowy! Zawsze indywidualnie sprawdź i przelicz swoje możliwości :)

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page