top of page

Jak przygotować się do kredytu mieszkaniowego.

Kredyt mieszkaniowy to decyzja na lata. Warto się dobrze przygotować. Co sprawdzić, nad czym się zastanowić, poniżej kilka wskazówek.


Sprawdź zdolność kredytową

W tym celu umów się na rozmowę ze specjalistą w banku lub niezależnym doradcą kredytowym.


Zastanów się jaką ratę możesz spłacać

Oszacuj jaką częśc dochodu możesz przeznaczać na comiesięczną ratę, tak aby nadal swobodnie dysponować swoim budżetem.


Zrób przegląd aktualnych zobowiązań

Podsumuj jakie spłacasz raty, ile pozostało kapitału, czy któreś zobowiązanie możesz spłacić szybciej. Przypomnij sobie czy masz przyznany limit w karcie kredytowej albo debet w rachunku i czy używasz tych produktów.


Policz ile masz środków własnych

Przy standardowym kredytcie hipotecznym wymagane jest minimum 10 lub 20%. Jeśli planujesz skorzystanie z programu Bezpieczny Kredyt 2%, możesz działać bez wkładu własnego. Pamiętaj też o kosztach związanych z transkacją, takich jak: opłata za wycenę nieruchomości, inne początkowe opłaty bankowe (prowizje, wymagane ubezpieczenia), taksa notarialna, koszty wpisów w księdze wieczystej, podatek PCC (dla kupujących pierwszą nieruchomość podatek PCC wynosi 0).Sprawdź czy masz polisę na życie

Zorientuj się jakie sumy i warunki zawierają ubezpieczenia, które posiadasz. Przypomnij sobie co zawiera polisa grupowa u pracodawcy. Jeśli nie jesteś ubezpieczony, najwyższy czas nadrobić to przy okazji zaciągania kredyt mieszkaniowego.


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page